مراقبت از پوست

ضرورت استفاده از ضدافتاب؛ 5 دلیل مهم برای استفاده از آن

ضرورت استفاده از ضدافتاب؛ 5 دلیل مهم برای استفاده از آن ارایشی جانان

مقدمه

فرقی نمی‌کند که شما در حال خارج شدن از منزل در روزهای گرم هستید یا سرد! در هر صورت نور آفتاب می‌تواند برای پوست شما خطرات جدی را به همراه داشته باشد. تنها چیزی که می‌تواند شما را از مضرات نور آفتاب برای پوست دور نگه دارد، ضد آفتاب است. واقعیت این است که کرم‌های ضدآفتاب تاثیر بسیار زیادی روی شادابی و طراوت پوست دارند و می‌توانند به سلامت پوست شما کمک زیادی کنند. در ادامه مقاله قصد داریم ضرورت استفاده از ضدآفتاب را به شما توضیح دهیم.

ضرورت استفاده از ضدافتاب به صورت روزانه

استفاده روزانه از کرم‌های ضد آفتاب زمانی که شما در معرض آفتاب هستید، ضروری است. اشعه‌های فرابنفش خورشید آنقدر قوی هستند که اگر 15 دقیقه بیرون از منزل قرار بگیرید و ضد آفتاب روی پوست خودتان نزده باشید، احتمال بروز سرطان پوست را چندین برابر می‌کنید. این موضوع به ویژه در زمانی که قصد رانندگی در خیابان و جاده را دارید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چرا که شدت اشعه نور خورشید از طریق شیشه اتومبیل افزایش پیدا خواهد کرد.

استفاده از ضدآفتاب به صورت روزانه می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی سلامت پوست داشته باشد. باید حتما هر روز به پوست گردن، صورت، پشت گوش‌ها و هر ناحیه‌ای از پوست (مانند دست ها) که در معرض نور شدید خورشید است، کرم ضد آفتاب بزنید. کرم‌های ضد آفتاب به دلیل جلوگیری از آسیب اشعه مضر نور خورشید، می‌توانند برای پوست بسیار مفید باشند.

بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست

بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست

ضرورت استفاده از ضدافتاب به صورت روزانه برای همه اثبات شده است. اما اگر می‌خواهید از بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست استفاده کنید که بیشترین اثربخشی و فایده را برای پوست صورت و بدن داشته باشید، باید به سراغ کرم‌های ضد آفتاب با SPF بالای 30 بروید. کرم‌های ضد آفتاب که بتوانند از هر دو اشعه مضر خورشید یعنی UVA و UVB محافظت کنند، بهترین انتخاب برای سلامت پوست هستند. همچنین بهتر است که برای اطمینان از پوشش دهی مناسب در زمان تعریق و گرما، از کرم‌های ضد آفتاب ضد آب استفاده کنید که بافتی سبک و بدون چربی دارند.

به طور کلی، دو نوع ضد آفتاب در بازار موجود است که با نام ضد آفتاب‌های شیمیایی و فیزیکی شناخته می‌شوند. ضد آفتاب‌های شیشمیایی نور UV را فیلتر می‌کنند؛ اما ضد آفتاب‌های فیزیکی اجازه ورود نور UV را به داخل پوست نمی‌دهند. ساختار فیزیکی ضد آفتاب‌ها به دلیل وجود مواد معدنی در آن‌ها است. ضد آفتاب‌های مبتنی بر مواد معدنی می‌توانند برای افرادی که پوست مستعد آکنه و حساس دارند، گزینه بسیار خوبی محسوب شوند.

ضرورت استفاده از ضدافتاب به صورت روزانه

فواید استفاده از ضدآفتاب به صورت روزانه

همه ما می‌دانیم که همزمان با شروع فصل گرما، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب برای جلوگیری از سوختگی پوست تا چه اندازه مفید است.

کرم‌های ضد آفتاب می‌توانند در برابر نور خورشید از پوست شما محافظت کنند. حتی آنقدر استفاده از این کرم‌ها به ضرورت تبدیل شده که به افراد توصیه می‌شود در منزل نیز از آن استفاده کنند. با این حال اگر قصد خروج از خانه را ندارید، می‌توانید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده نکنید. با وجود اینکه به نظر غیر منطقی می‌رسد، اما استفاده روزانه از ضد آفتاب‌ها در داخل خانه می‌تواند مزایای زیادی را برای سلامت پوست در بلند مدت و کوتاه مدت به همراه داشته باشد. در واقع با ضد آفتاب می‌توانید از سرطان پوست جلوگیری کنید و یک روتین پوستی بسیار خوبی داشته باشد.

1. جلوگیری از پیری زودرس

یکی از مهم‌ترین ضرورت‌های استفاده از ضدآفتاب، جلوگیری از پیری زودرس است. نور خورشید دارای دو نوع نور فرابنفش بوده که می‌توانند به پوست آسیب زیادی وارد کنند. این دو نوع نور UVA و UVB است. نور UVA می‌تواند عمیقا وارد پوست شود و آسیب جدی را به پوست وارد کند. حتی گفته شده که این نور می‌تواند از شیشه پنجره و در روزهای ابری نیز وارد خانه شود. آسیب به پوست با نور UVA در خارجی‌ترین لایه پوست دیده می‌شود. آفتاب سوختگی می‌تواند باعث آسیب جدی در پوست شما شود و حتی کم کم لکه‌های پوستی نیز در اثر عدم استفاده از ضد آفتاب در پوست دیده می‌شوند.

قرار گرفتن مداوم در معرض اشعه‌های UVA می‌تواند منجر به پیری زودرس پوست، مانند از دست دادن قابلیت ارتجاعی پوست و چین و چروک شود. چرا که اشعه UVA به درم، لایه متراکم پوست در زیر اپیدرم، که از بافت فیبری (کلاژن) و الاستیک (الاستین) ساخته شده است، حمله می‌کند. این لایه از پوست متشکل از فولیکول‌های مو، اعصاب و گیرنده‌های آن‌ها، رگ‌های خونی و غدد است که یکپارچگی و قابلیت ارتجاعی پوست را به بهترین شکل ممکن حفظ می‌کنند. پیری زودرس پوست می‌تواند زمانی بیشتر اهمیت پیدا کند که باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست شود.

بنابراین، کرم ضد آفتاب با طیف گسترده‌ای از مواد مغذی ایمن پوست، می‌تواند برای محافظت از پوست مورد استفاده قرار گیرد.

2. پیشگیری از سرطان پوست

ضرورت استفاده از ضدافتاب فقط تامین زیبایی پوست و جلوگیری از بروز اتفاقات ناگوار در پوست نیست! ضد آفتاب می‌تواند به عنوان یک ترکیب قوی برای سلامت پوست شناخته شود و از بروز سرطان پیشگیری کند. اشعه‌های UVB می‌توانند به پوست شما آسیب بسیار زیادی وارد کنند. چه در حال لذت بردن از یک ناهار خوشمزه در میز ناهارخوری منزل باشید، چه در حال رانندگی در خارج از منزل؛ در هر صورت برای اینکه از سرطان پوست پیشگیری کنید، نیاز به ضد آفتاب خواهید داشت.

اشعه UVB موجود در نور خورشید مسئول ایجاد قرمزی و التهاب در پوست است که همگی باعث آفتاب سوختگی می‌شوند. هنگامی که این آفتاب سوختگی برطرف می‌شود، سلول‌های باقی مانده در پوست در طول زمان بیشتر مستعد آکنه و آسیب خواهند شد. از این رو خطر ابتلا به سرطان پوست به دلیل همین یک آفتاب سوختگی ساده افزایش پیدا می‌کند.

کرم های ضدافتاب

3. محافظت از پوست شما در برابر نور مرئی صفحه نمایش

ضدآفتاب همانطور که از نامش مشخص است، یک کرم برای محافظت از پوست شما در برابر آفتاب است! شاید برای شما عجیب به نظر برسد، ولی نور آبی یا نور مرئی یکی از انواع نورهایی است که در خورشید کم دیده می‌شود، ولی در صفحه نمایش گوشی، لپ تاپ و تلویزیون به وفور قابل مشاهده است. اگر می‌خواهید از پوست خودتان در برابر نور مرئی محافظت کنید، نیاز به استفاده از ضدآفتاب خواهید داشت.

نور آبی باعث آفتاب سوختگی نمی‌شود؛ اما واقعیت این است که رادیکال‌های آزاد تشکیل شده توسط نور آبی می‌توانند باعث پیری زودرس، لکه‌های پیری ناشی از افزایش ملانین و افتادگی پوست در اثر کاهش کلاژن شوند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آبی، یعنی بیش از یک ساعت، می‌تواند باعث انقباض سلولی و حتی مرگ سلولی شود.

برخی از کرم‌های ضد آفتاب حاوی مواد معدنی به ویژه آن‌هایی که دارای اکسید آهن، اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم هستند، می‌توانند مانعی بین پوست شما و آلاینده‌های محیطی مانند نور آبی، عطرها، ذرات معلق در هوا، مونوکسید کربن و میکروپلاستیک‌ها ایجاد کنند. ضد آفتاب‌های معدنی به کاهش تشدید اگزما کمک می‌کنند. افزایش مصرف آنتی اکسیدان (مانند ویتامین C و ویتامین E) نیز به کاهش اثر نور آبی روی پوست کمک می‌کند.

4. تقویت روتین مراقبت از پوست

اگر می‌خواهید پوستی شاداب و بدون لک داشته باشید و هر روز از کرم‌ها و محصولات مراقبتی پوست متنوع استفاده می‌کنید، در نظر داشته باشید که استفاده از ضد آفتاب نیز می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. اکثر محصولات مراقبت از پوست می‌توانند با لایه برداری پوست حساسیت پوست را در برابر آفتاب سوختگی افزایش دهند. به طور مثال، اسید سالیسیلیک یکی از انواع لایه برداری‌هایی است که باعث نازک شدن پوست و افزایش شدت آفتاب سوختگی می‌شود. همچنین رتینول به کار رفته در برخی از محصولات مراقبتی پوست، لایه بیرونی پوست را نازک می‌کند و باعث می‌شود پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش آسیب پذیرتر باشد.

برای اینکه این محصولات مراقبت و شاداب کننده پوست باعث افزایش شدت آفتاب سوختگی در پوست شما نشوند، بهتر است که از یک ضد آفتاب مناسب برای سلامت پوست خود استفاده کنید. کرم‌های ضد آفتاب روی صورت شما می‌توانند با کمک پاک کننده‌ها، تونرها، سرم‌ها و روغن‌های ضروری به سلامت پوست کمک کنند و باعث زیبا و شاداب کردن آن شوند.

5. هیدراته نگه داشتن پوست

ضرورت استفاده از ضدافتاب، هیدراته نگه داشتن پوست است. در دهه‌های گذشته دانشمندان و شرکت‌های تولید کننده محصولات مراقبت پوست متوجه شده‌اند که مردم نمی‌خواهند ظاهر زیبای آرایش خودشان را با یک مرطوب کننده براق، سفید و سنگین روی صورت خود خراب کنند. علاوه بر این، مرطوب کننده‌های سنگین می‌توانند صورت و پوست را مستعد ایجاد آکنه و جوش‌های پوستی کنند.

بسیاری از ضد آفتاب‌های موجود در بازار در حال حاضر دارای ترکیبات مرطوب کننده روزانه هستند. استفاده از ضد آفتاب در تمام طول سال می‌تواند یک کار ساده برای شما باشد.  اکنون کرم‌های ضدآفتاب مملو از مواد باکیفیت و نرم‌کننده پوست هستند. جذب سریع، سبک و موثر، شما حتی متوجه بسیاری از این محصولات پس از زدن آن‌ها روی پوست نخواهید شد.

استفاده از کرم ضد آفتاب خود را نه به عنوان یک کار سخت، بلکه به عنوان بخشی ضروری از روتین مراقبت از پوست خود در نظر بگیرید. کرم ضد آفتاب شما به هر شکلی که باشد اعم از ارگانیک، پودری، اسپری یا پمپی به اندازه خانواده – بهترین ضد آفتابی است که استفاده از آن را برای پوست شما مفید است.

فقط اطمینان حاصل کنید که SPF شما حداقل 30+ است و هر روز از آن برای سلامت پوست استفاده کنید.

فواید استفاده از ضدآفتاب به صورت روزانه

 

رنگ پوست و استفاده از ضد آفتاب

افسانه‌ای در جهان وجود دارد که نشان می‌دهد استفاده از کرم‌های ضد آفتاب برای افرادی که پوست تیره دارند، ضرورتی ندارد. اما واقعیت این است که ضرورت استفاده از ضدآفتاب هم برای افراد دارای پوست تیره و هم برای افرادی که پوست روشن دارند، بررسی شده است. قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش خورشید یکی از عوامل اصلی برای ابتلا به سرطان پوست است که می‌تواند خطرات جدی را برای سلامت پوست به همراه داشته باشد. فرقی نمی‌کند که نوع پوست شما چیست، در هر صورت استفاده از ضدآفتاب به عنوان یک روتین منظم می‌تواند تاثیر زیادی روی شادابی و جوانی پوست داشته باشد.

به همه افراد بدون توجه به رنگ پوست توصیه می‌شود که حتما روزانه از ضد آفتاب استفاده کنند. اگرچه افرادی که پوست روشن‌تر دارند، بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند؛ اما با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش زیاد، سرطان پوست برای همه افراد اتفاق می‌افتد. علاوه بر این، عدم استفاده از ضدآفتاب برای هر نوع پوستی می‌تواند منجر به پیری زودرس پوست گردد.

آیا کرم ضد آفتاب می‌تواند باعث کمبود ویتامین D شود؟

قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث می‌شود تا افراد ویتامین D مورد نیاز بدن خودشان را دریافت کنند. ویتامین دی برای تشکیل استخوان ضروری است و می‌تواند فواید بسیار زیادی را برای سلامت پوست و مو به همراه داشته باشد. نور خورشید بیش از حد باعث سوزاندن پوست و در نهایت از دست دادن خاصیت ارتجاعی آن خواهد شد.

داده‌های کافی برای حمایت از این ادعا که کرم ضد آفتاب باعث کمبود ویتامین D در فرد می‌شود وجود ندارد. اگر شما فردی هستید که به دلیل کمبود موجود نگران ویتامین D هستید، می‌توانید از مکمل‌های حاوی ویتامین دی برای تامین این ویتامین بدون آسیب رساندن به پوست خودتان استفاده کنید. مصرف طبیعی برخی از مواد غذایی مانند ماهی سالمون، زرده تخم و … نیز می‌تواند به تامین ویتامین دی مورد نیاز بدن شما کمک کند.

سخن پایانی

ضرورت استفاده از ضدافتاب چند سالی است که توسط متخصصان مورد بررسی قرار گرفته است. ضدآفتاب یک ترکیب قوی برای سلامت پوست است و می‌تواند از پیری زودرس پوست جلوگیری کند. این کرم‌ها می‌توانند برای پیشگیری از ابتلا به سرطان مفید باشند و پوست را هیدراته و شاداب نگه دارند. اگر نیاز به خرید بهترین کرم‌های ضد آفتاب با ضمانت کیفیت دارید، می‌توانید به سایت ارایشی و بهداشتی جانان مراجعه کنید. فروشگاه اینترنتی جانان انواع کرم‌های ضد آفتاب خارجی را با بهترین کیفیت به شما عرضه می‌کند تا دغدغه‌ای از بابت استفاده از این کرم‌ها برای حفظ سلامت و شادابی پوست خودتان نداشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *